UA RU

Гумор спаплюжив образ переселенців. Як українці об’єдналися проти жартів "Кварталу 95"

Жарти про переселенку зі Скадовська викликали "цунамі" хейту, дійшло навіть до скарги в Комісію з журналістської етики

Колаж: Pro Гроші/Дар'я Давиденко

"Квартал 95" опинився в епіцентрі скандалу через новорічний випуск

Колаж: Pro Гроші/Дар'я Давиденко

Студія "Квартал 95" перейшла межу, пожартувавши над мешканкою тимчасово окупованого Скадовська у Херсонській області. Номер, показаний на телебаченні в новорічну ніч, настільки обурив українців, що весь інтернет вибухнув негативом на адресу як акторів, так і всього колективу спільно з режисерами і сценаристами.

Розберімося, що думають люди з приводу жартів "Кварталу 95" і чи доречно демонструвати такі образи в умовах повномасштабної війни.

Зміст
1.Який образ переселенки показав "Квартал 95"
2.Як українці відреагували на жарти
3.Що кажуть актори "Кварталу 95"
4.Чому українська позиція Ірини Гатун під питанням
5.Гумор під час війни – який він
6.Не перший скандал при президентстві Зеленського
7.Жарти "Кварталу 95" вже не ті

Який образ переселенки показав "Квартал 95"

На новорічному концерті студії глядачі побачили сценку про дівчину, яка після вторгнення Росії в Україну переїхала зі Скадовська у Закарпатську область. Під час розмови з місцевим мешканцем вона намагалася говорити українською, але через незнання мови паплюжила слова.

Деякі висловлювання були досить невинними, наприклад, "розговорювала" замість "розмовляла" та "вібачте" замість "вибачте". Але дуже багато цитат концентрувалися навколо вульгарщини, що зображало дівчину неосвіченою та некультурною. Зокрема, ось один витяг із діалогу:

"Я все своє жизню розговорювала на расіянському язику, потому шо я сіськадовська… А я ж, панімаєте, я ж оце українську мову тіки в школі варчала, нє, не варчала, а вовчара… Тому багато слив уже позаблювала".

Чи не в кожній репліці акторка перекручувала українські слова, щоб вони були співзвучними з російськими. Образ, представлений у сценці, показав кожного жителя східних і південних областей справжніми невігласами, які за своє життя не змогли вивчити рідну мову. Постає питання, наскільки доцільно жартувати над людьми, які опинилися у ворожій окупації, причому так зневажливо.

Як українці відреагували на жарти

Після трансляції сценки мережа "вибухнула" гнівом і негативом у бік "Кварталу 95" та акторів. Під постами в Instagram Ірини Гатун і Юрія Великого, які зіграли на сцені, а також студії та навіть президента Володимира Зеленського українці залишили безліч коментарів, висловивши власне ставлення до ситуації.

Неважко здогадатися, що людей обурили жарти над співвітчизниками, які вимушені виживати в оточенні російських окупантів. Тим паче, настільки принизливий наратив стосовно української мови, яку нібито у Скадовську взагалі не знають.

"Херсонці ніколи не вибачать вам ваші жарти, ми ніколи так не розмовляли, ми виходили на мітинги, дивлячись ворогу у вічі, переживали катівні, людей вбивали за слово на рідній мові, а ви жартуєте, і навіть не знаєте, що Скадовськ – це південь", – прокоментувала допис "Кварталу 95" в Instagram українка Діана Білоножко.

Люди масово залишали гнівні коментарі в соціальній мережі Instagram на сторінках самої студії та Євгена Кошового. Ось лише деякі з них.

Дісталося від розлючених українців навіть Володимиру Зеленському. На його офіційній сторінці в Instagram коментатор зауважив, що людей в окупованому місті образили в новорічну ніч, "зобразивши їх затурканими неуками", які не можуть кількох слів сказати українською.

Акторці Ірині Гатун, яка показала на сцені образ переселенки з Херсонщини, також дісталося чимало обурливих слів в Instagram.

Своє ставлення до ситуації також висловив Валерій Прозапас, службовець окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського. На сторінці в Facebook він зауважив, що "саме "квартал" чомусь роками цілеспрямовано торпедує армію, мову, державних діячів, Томос, Майдан, Голодомор, галичан, переселенців, окуповані міста тощо". Водночас це не заважає студії свідомо уникати жартів про болючі теми, як от бюрократію, корупцію, важливих політичних і воєнних персон.

Навіть народна депутатка Мар’яна Безугла не залишилась осторонь і прокоментувала скандал. На її думку, якщо команда завдячує створенням і популярності чинному президенту, то не має права підставляти його. Ну і звісно, не обійшлося без слів про військову службу під час війни:

"Він змінюється, країна змінюється, змінюйтесь або мовчіть. І взагалі, якщо б частина колективу пішла добровольцями в ЗСУ, то це була б чудова рольова модель, а самі враження від служби б точно змінили посил студії".

Політолог Віталій Бала вважає, що студія вже неодноразово демонструє на сцені поділ і роз’єднання народу. Адже ситуація з незнанням рідної мови на Херсонщині є віддзеркаленням несприйняття всього українського.

"Якщо 95 квартал навіть сьогодні, під час широкомасштабної війни, дозволяє собі такі "жарти", це може означати тільки одне: нічого у світогляді по відношенню до України там не змінилося. І якщо це публічно не осудив президент, значить він підтримує світогляд свого 95 кварталу", – безкомпромісно написав фахівець.

Як ви реагуєте на подібний гумор під час війни?

Що кажуть актори "Кварталу 95"

Першим реакцію на обурення видав актор Юрій Великий в Facebook, саме він зіграв на сцені мешканця Закарпаття, який зустрів переселенку. Актор зауважив, що студія не мала на меті образити почуття українців, особливо тих, хто перебуває в окупації. На думку чоловіка, "Квартал 95" не можна звинуватити в нерозумінні болю громадян, які живуть в оточенні ворогів, оскільки дехто з команди народився саме в тих містах.

"Головний меседж цього номеру в тому, що помилятись не соромно. Соромно в своїй країні не розмовляти рідною мовою. Кожна людина сприймає та тлумачить гумор індивідуально. Тому, якщо хтось шукає негативний підтекст – він його знаходить", – прокоментував Юрій.

Втім він вибачився перед усіма українцями, кого зачепив номер. Чого не можна сказати про Ірину Гатун, яка ні слова не озвучила стосовно хвилі негативу в свою сторону. Що стосується студії "Квартал 95", то вона також офіційно не прокоментувала ситуацію, а лише перепостила до себе в соціальну мережу Instagram слова Юрія.

"Квартал 95" відреагував на хейт українців
Фото: Pro Гроші

Водночас головна редакторка онлайн-видання "Кавун.City" та координаторка херсонської мережі "Район.in.ua" Євгенія Вірлич звернулася до Комісії з журналістської етики зі скаргою, зауваживши, що номер не лише принижує мешканців окупованих територій, але й жінок зокрема, оскільки образ чоловіка показаний більш привабливо.

Керівництво "1+1 media" заявило, що видалить номер з YouTube-каналу та перемонтує новорічний випуск, вирізавши з нього скандальну сценку.

"Ми розуміємо суспільне обурення і приносимо вибачення аудиторії, яку зачепив цей номер. Творча команда, яка створювала цей випуск, жодним чином не хотіла образити почуття українців",констатували представники пресслужби.

Але станом на 18:00 3 грудня повний випуск залишився на сторінці в YouTube. Більше того, розголос призвів до шалених переглядів відео. Якщо порівняти з кількістю глядачів у нарізках та інших роликах, то різниця дійсно величезна – 1,2 млн переглядів першої частини новорічного випуску проти 264 тисяч другої частини.

Кількість переглядів новорічного випуску "Кварталу 95" зашкалює
Фото: Pro Гроші

Чому українська позиція Ірини Гатун під питанням

Акторка народилася в Києві та все життя прожила в Україні, втім її позиція викликає багато запитань. Наприклад, з її анкети на сайті театру-студії імпровізації "Чорний квадрат" відомо, що улюбленим письменником є Михайло Веллер, який хоч і народився в Кам’янець-Подільському, але вважається російським творцем. Далі ще цікавіше:

Як видно – ніщо українське особистість Ірини Гатун не сформувало. Більше того, з’ясувалося, що акторка під час окупації Криму проводила час у Феодосії, Коктебелі та Ялті. Це доводять світлини, опубліковані в Instagram. Навіть фото в пілотці, що була елементом військового одягу радянської армії, присутнє.

Гумор під час війни – який він

Деякі гумористи і стендапери вважають, що жартувати на болючі теми, коли на вулиці війна, це нормальна практика. Адже сміх допомагає пережити важкі моменти в житті та дає сили рухатися далі, коли здається, що немає надії на світле майбутнє. Головна проблема сучасного українського гумору не в темах, а якості. Що й стало переломним моментом у ситуації з "Кварталом 95".

Якщо жарт смішний, то можна показувати і говорити про все. Найвідоміші світові коміки завжди жартували на спірні, гострі, болючі теми, і якщо жарт того вартий, він може торкатися хоч онкохвороби, хоч Бахмуту, хоч смерті батька. Тому глядачі можуть бути невдоволені якістю, а не темою, – прокоментував журналістам Pro Гроші cтендап-комік Слава Бу.

Що цікаво, саму сценку "Кварталу 95" про переселенку зі Скадовська він не бачив, але впевнений, що там використали плаский каламбур. Це і стало причиною обурення українців.

Психолог Анастасія Трихліб розповіла виданню Pro Гроші, що гумор повинен виконувати свою найважливішу функцію – розважальну, але при цьому не завдавати шкоди нікому. Тим паче, якщо образи та висловлювання налаштовують сторони один проти одного. В умовах війни жарти можуть стати знаряддям для об’єднання, але також мають протилежну силу при неправильному використанні.

Як на мене, гумор не повинен ображати жодну зі сторін і налаштовувати одних українців проти інших. Кожен має право говорити мовою, яка йому зручна. Головне за всіма цими подіями не забувати, що ми люди, – зауважила експертка.

Не перший скандал при президентстві Зеленського

Ця історія лише розширила список скандальних подій під час президентського терміну Володимира Зеленського. Згадаймо жовтень 2019 року, коли студія заспівала пісню про згорілий будинок колишньої очільниці Національного банку Валерії Гонтаревої. Тодішній прем'єр-міністр України Олексій Гончарук розповів на брифінгу про реакцію Зеленського на гумор нещодавніх колег.

"Я бачив справжню реакцію президента на історію з пожежею в будинку пані Гонтаревої. Ця реакція була абсолютно правильна і людська. Ніхто не може радіти з того, що у людини горить будинок. Президент Зеленський точно з цього не сміявся", – констатував Гончарук.

І додав, що подібний номер ніколи не пройшов би непоміченим і безкарним, якби його виконала інша команда, а не "Квартал 95". Зауважимо, акторам допомагав на сцені славнозвісний професійний хор Верьовки, який взяв в основу композиції українську пісню "Горіла сосна, палала".

Жарти "Кварталу 95" вже не ті

Є загальновідомим фактом те, що до обрання Володимира Зеленського президентом держави він спільно з дружиною Оленою писав жарти для студії про політичне життя України та чиновників. Тоді коміки різко глузували з політиків, дозволяли собі критичні висловлювання щодо занепаду економіки тощо. Це робило "Квартал 95" унікальним в середовищі українського гумору.

В інтерв’ю перша леді зазначила, що тепер її чоловік сам став об’єктом глузування, але це нормальне явище. Хоча важко не визнати, що жарти втратили колишню різкість, коли команду авторів залишило подружжя Зеленських. Владу досі критикують, але без свідомого бажання поглузувати та ще більше спаплюжити репутацію.

Наразі сценарії для студії пишуть чимало коміків, серед яких "ветерани" студії – Олександр Пікалов і Валерій Житков. Щоправда, хто конкретно стоїть за створенням сценки про мешканку Скадовська, невідомо.

Варто зауважити, що деякі ключові "кварталівці" пішли в політику разом із Зеленським. Після цього "легендарна вісімка" акторів перестала існувати, оскільки склад довелося оновлювати, а згодом навіть розширювати. До виборів президента України у 2019 році на сцені виступали:

Інші, менші відомі, імена "Кварталу 95" також опинилися в політичному оточенні Зеленського, наприклад, один із власників студії Сергій Шефір, колишній директор Іван Баканов, виконавчий продюсер Сергій Трофимов, директорка з розвитку Ірина Побєдоносцева, екс-керівниця піар-служби Тетяна Руденко тощо.

Наразі команда залишилася не тільки без Зеленського та Корявченкова, але й Олени Кравець. Її місце зайняла акторка Ірина Гатун. Нагадаємо, з березня 2022 року колектив "Вечірнього кварталу" об’єднався із "Жіночим кварталом", тож на сцені виступав повний склад обидвох команд. Станом на 2024 рік головними зірками студії є:

Оновлений склад "Кварталу 95"
Фото: Instagram/Квартал 95

До речі, навіть деяким гумористам, які виступали на сцені разом із акторами "Кварталу 95", не подобається гумор, що видає студія. Відома українська стендаперка Лєра Мандзюк, яка кілька разів вигравала в телешоу "Розсміши коміка" та була запрошеною гостею "Жіночого кварталу", зізналася в інтерв’ю Аліні Доротюк на YouTube, що не розуміє жарти студії.

Але дівчина зауважила, що існує великий симбіоз авторів, керівництва, домовленостей з каналом і самих акторів, що в результаті приносить глядачам той продукт, який вони звикли бачити на екранах. "Квартал 95" не може не жартувати про війну, оскільки їхній слоган звучить так: "Сміємось, отже не здаємось".

Інша справа, яким способом сценаристи хочуть донести до українців своє бачення гумору. Цільова аудиторія студії – це люди, які мало користуються соціальними мережами, не дивляться TikTok та Instagram, а дізнаються новини з екранів телевізора. Насправді критика щодо жартів "Кварталу 95" існувала з моменту їхнього створення та набуття популярності. Їм дорікали та будуть дорікати щодо "зашкварного" гумору, та навряд чи це змусить команду кардинально змінити вектор руху.

Раніше сайт Pro Гроші писав про найгучніші скандали у політиці та розповідав, чим запам'ятається українцям 2023 рік. Також ми повідомляли, що російська блогерка "засвітилась" на відпочинку в Карпатах.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі